Recuperator de caldura
Mitsubishi VL 220CZV E
Recuperatorul de caldura pentru tavan fals VL Lossnay face parte din gama Mitsubishi Fresh Air Energy. Acest sistem este o unitate de ventilatie mecanica, cu recuperare de caldura, pentru climatizarea aerului in spatiile de locuit.
Beneficiile ventilatiei
Recuperatoarele de caldura din seria Mitsubishi Lossnay sunt sisteme descentralizate de ventilatie cu dublu flux prin care admisia si evacuarea aerului se face simultan. Sistemul de ventilatie de la Mitsubishi a fost conceput nu doar pentru aerisirea camerei, ci si pentru reducerea nivelului de CO2, respectiv pentru eliminarea mirosurilor neplacute si a substantelor poluante.
Eficienta energetica
Tehnologia unica patentata de recuperare a energiei Lossnay, ofera o eficienta energetica de pana la 82% din enegia termica a aerului care iese si care apoi este utilizata pentru preincalzire sau racirea aerului proaspat evacuat.

Calitatea aerului
Datorita schimbatorului de caldura patentat special Lossnay VL, este un sistem de recuperare al energiei termice perfect adaptat pentru a functiona in zonele umede, precum bucatarii, bai si toalete, indepartand excesul de umiditate si in acelasi timp funizand aer proaspat. Recuperatorul de caldura de la Mitsubishi imbunatateste calitatea aerului din casa, oferind in acest fel un climat sanatos pentru persoanele care sufera de astm sau alergie la polen.
Caracteristici
- Sistemul de recuperare Lossnay Mitsubishi VL este destinat sa fie utilizat in case rezidentiale, apartamente, birouri, sali de conferinte, centre comerciale, piscine sau in alte locatii.
- Echipamentele de ventilatie cu recuperare de caldura Mitsubishi sunt usor de instalat in plafonul fals al camerei. Gratie filtrului de inalta eficienta din clasa G3 ventilatorul Lossnay introduce in camera aer proaspat filtrat si incalzit, evacuand in acelasi timp aerul viciat.
- Sistemul de ventilatie Lossnay functioneaza prin extragerea de aer poluant din interiorul camerei pentru a elimina umezeala, mirosurile neplacute, praful, bacteriile si gazele. Acesta este apoi inlocuit cu aerul proaspat filtrat de alergenii din exterior. Datorita faptului ca aspiratia si refularea se produc separat, fluxurile de aer functioneaza simultan si nu se amesteca.
- Sistemul este eficient si fiabil, creat special pentru a mentine un microclimat sanatos in camera in care ne petrecem timpul.

ALTE FACILITATI
Zgomot redus - la interior prin utilizarea schimbatorului de caldura cu aripioare reglabile si distributiei optime a aerului.
Eficienta - asigura necesarul energetic prin mentinerea si redistribuirea energiei in incapere cu ajutorul schimbatorului de caldura cu o eficienta ce poate ajunge pana la 82%.
Calitatea aerului - filtru de inalta calitate din clasa G3 permite eliminarea aerului viciat si pastreaza un echilibru optim de aer proaspat in camera.
Eficienta energetica - consum redus de electricitate chiar si la turatii ridicate.
Normalizeaza microclimatul - spatiului din camera si previne aparitia umezelii, igrasiei si a mucegaiului.
Telecomanda - optional poate fi montat pe perete un panou de comanda cu fir.
| CARACTERISTICI GENERALE | |
| Producător | Mitsubishi Electric |
| Tip produs | Recuperatoare de caldura |
| CARACTERISTICI | |
| Înălțime | 320 mm |
| Latime | 815 mm |
| Lungime | 885 mm |
| Trepte de viteza | 4 |
| Capacitate de ventilare admisie | 65 / 120 / 165 / 230 m³/h |
| Capacitate de ventilare evacuare | 65 / 120 / 165 / 230 m³/h |
| Tensiune alimentare | 230 V AC |
| Consume de energie | 11 / 31 / 70 / 140 W/h |
| EFICIENTA ENERGETICA A RECUPERARII | 82 / 84 / 85 / 86% |
| Presiune statica | 13 / 44 / 84 / 164 Pa |
| UNITATEA INTERNĂ | |
| Tip unitate | Plafon |
| Funcții | Centralizata. Evacuarea si admisia Simultane |
| Greutate | 30kg |
| ALTE CARACTERISTICI | |
| Nivel de zgomot | 17 - 18 / 20 / 22 / 27 dBA 14 / 19 / 25 / 31 dBA |
| GARANȚIE | |
| Garanție | 48 luni |




