Pompa de caldura split
Gree Versati III GRS-CQ12Pd/NhH-E pentru incalzire si racire 12kW
![]()
GREE VERSATI III reprezinta o gama de pompe de caldura constand intr-o unitate exterioara si o unitate interioara (split) ce asigura atat incalzirea, cat si racirea unui apartament sau a unei case.
![]()

SISTEM SPLIT CU KIT HIDRAULIC INTEGRAT

Acest sistem este format dintr-o unitate exterioara si o unitate interioara, cu panoul de control integrat si kitul hidraulic inclus.
Posibilitate racordare - la incalzirea prin pardoseala, radiatoare, ventiloconvectoare, cazane pe gaz, etc.
Temperatura apei furnizate - toate versiunile aer-apa ale gamei Versati III includ un compresor in doua trepte care permite incalzirea apei la 60ºC fara suport electric, chiar si atunci cand temperatura exterioara este negativa.
Dezinfectare la 80ºC - prin atingerea acestei temperaturi, este asigurata eliminarea bacteriilor.
Posibilitate generare apa calda menajera - prin adaugarea unui rezervor de apa.
Instalarea poate fi realizata usor, fara necesitatea racordarii conductelor de racire.
Este ideal atunci cand spatiul disponibil in incapere este limitat si rezervorul trebuie amplasat in alta parte.
UN REZERVOR-TAMPON PENTRU O FUNCTIONARE OPTIMA (OPTIONAL)
Debitul apei din circuitele de incalzire poate deveni insuficient pentru a asigura o functionare optima. In acest caz, daca diferenta de temperatura a apei furnizate/la retur din sistemele de incalzire nu corespunde nevoilor, este recomandata utilizarea unui rezervor-tampon, nu inainte de a consulta instalatorul in legatura cu oportunitatea acestei operatiuni.

COMPONENTE DE ULTIMA GENERATIE
Pompa de circulatie Inverter Wilo - cu un consum redus de energie
Compresor cu doua trepte Inverter Gree - impreuna cu supapa de reglaj, produce caldura prin injectie, crescand temperatura apei furnizate cu mai mare precizie
Supapa de expansiune electronica - integrata
Schimbator de caldura in placi Alpha Laval
Regulator electronic de presiune
Motor ventilator DC Inverter
PANOU DE CONTROL COMPLEX

Panoul de control al gamei Versati III permite comanda simpla si precisa a echipamentului.
Toate functiile sunt usor accesibile:
- selectarea modului de functionare
- prioritatea ACM
- programarea saptamanala
- functia Turbo, modul Urgenta si modul Silentios
- Incalzire la 8ºC
- incalzirea prin pardoseala, apa calda rapida etc.
FUNCTII PENTRU CONFORTUL TAU








Design elegant si compact - unitatea interna a fost dimensionata astfel incat sa se integreze estetic in orice spatiu locativ si sa poata fi montata cu usurinta.








MEREU CONECTAT LA APARATUL TAU


Daca doresti sa monitorizezi permanent echipamentul, de oriunde te-ai afla, o poti face cu ajutorul aplicatiei Gree+, disponibila gratuit pentru descarcare si instalare pe smartphone sau tableta.
Astfel, vei fi la curent tot timpul cu starea functionarii aparatului:
- vei putea programa temperatura pe intervale orare
- vei putea revizui oricand consumul de energie
Poti controla echipamentul prin comanda vocala cu ajutorul aplicatiilor inteligente.
CARACTERISTICI GENERALE
Producător
Gree
Tip produs
Pompe de caldura
CARACTERISTICI
Echipare
Controller, Pompa de circulatie
Capacitate de răcire
11 kW
Capacitate de încălzire
12 kW
COP
3.90
Putere absorbita incalzire
2.40 kW
Temperatură maximă agent termic
60°C
Temperatura minima exterioara de functionare
-25°C
Putere element incalzitor de rezerva (kW)
6 kW
Conectare cu panouri solare
Da
Putere absorbita racire
2.50 kW
UNITATEA INTERNĂ
Cod unitate internă
GRS-CQ12Pd/NhH2-E(I)
Funcții
Incalzire si racire
Culoare
Alb
Lungime unitate internă
860 mm
Lățime unitate internă
460 mm
Tip display
LCD
Înălțime unitate internă
318 mm
Greutate
62 Kg
UNITATEA EXTERNĂ
Cod unitate externă
GRS-CQ10Pd/NhH2-E(O)
Agent frigorific
R32
Lungime maximă țevi
25 ml
Diferența de nivel maximă
15 ml
Lungime unitate externă
568 mm
Lățime unitate externă
1133 mm
Înălțime unitate externă
390 mm
ALTE CARACTERISTICI
Tip pompa
Aer - apa
Control Wi-Fi
Da
Țeavă conexiune lichid
6.35 mm
Racorduri apa
1"
GARANȚIE
Garanție
72 luni
CABLU
Material rezervor apa
Otel emailat
DATE TEHNICE
Tensiune alimentare unitate interna
230 V AC
Tensiune alimentare unitate externa
230 V AC
| CARACTERISTICI GENERALE | |
| Producător | Gree |
| Tip produs | Pompe de caldura |
| CARACTERISTICI | |
| Echipare | Controller, Pompa de circulatie |
| Capacitate de răcire | 11 kW |
| Capacitate de încălzire | 12 kW |
| COP | 3.90 |
| Putere absorbita incalzire | 2.40 kW |
| Temperatură maximă agent termic | 60°C |
| Temperatura minima exterioara de functionare | -25°C |
| Putere element incalzitor de rezerva (kW) | 6 kW |
| Conectare cu panouri solare | Da |
| Putere absorbita racire | 2.50 kW |
| UNITATEA INTERNĂ | |
| Cod unitate internă | GRS-CQ12Pd/NhH2-E(I) |
| Funcții | Incalzire si racire |
| Culoare | Alb |
| Lungime unitate internă | 860 mm |
| Lățime unitate internă | 460 mm |
| Tip display | LCD |
| Înălțime unitate internă | 318 mm |
| Greutate | 62 Kg |
| UNITATEA EXTERNĂ | |
| Cod unitate externă | GRS-CQ10Pd/NhH2-E(O) |
| Agent frigorific | R32 |
| Lungime maximă țevi | 25 ml |
| Diferența de nivel maximă | 15 ml |
| Lungime unitate externă | 568 mm |
| Lățime unitate externă | 1133 mm |
| Înălțime unitate externă | 390 mm |
| ALTE CARACTERISTICI | |
| Tip pompa | Aer - apa |
| Control Wi-Fi | Da |
| Țeavă conexiune lichid | 6.35 mm |
| Racorduri apa | 1" |
| GARANȚIE | |
| Garanție | 72 luni |
| CABLU | |
| Material rezervor apa | Otel emailat |
| DATE TEHNICE | |
| Tensiune alimentare unitate interna | 230 V AC |
| Tensiune alimentare unitate externa | 230 V AC |


