Vitocell 100-B - boiler bivalent din oțel emailat Ceraprotect
Echipat cu 2 serpentine: prin serpentina inferioară se ralizează incălzirea apei cu panouri solare iar prin cea superioară se incălzeste suplimentar, la nevoie, cu agent termic de la un cazan.
Profitați de aceste avantaje
• Boiler rezistent la coroziune, protejat cu email Ceraprotect..
• Protecție catodică suplimentară prin anod de magneziu, disponibil ca accesoriu.
• Încălzirea intregului conținut de apă prin serpentina incorporată, amplasată la baza rezervorului.
• Confort ridicat in prepararea a.c.m. prin incălzirea rapidă si uniformă, cu ajutorul serpentinei de mari dimensiuni.
• Pierderi reduse de căldură prin izolația termică deosebit de eficientă, dispusă pe toată suprafața exterioară.
• Pentru prepararea a.c.m. in regim bivalent, in legatură cu un sistem solar si un cazan de incălzire.
• La cerere poate fi atasată o rezistență electrică (de la capacități de peste 300 litri).
• Pentru o manipulare mai usoară boilerele Vitocell 100-V sunt furnizate cu o izolație termică detasabilă la capacitățile de 400 si 500 litri.
• La cerere, se poate opta pentru boilerul alb Vitocell 100-W de 400 si 500 litri.
Clasa de eficiență energetică:
Tip CVB, 400/500 litri: B
Tip CVBB, 300 litri: B
Tip CVE, 300 litri: C
Secțiune produs
| CARACTERISTICI GENERALE | |
| Producător | VIESSMANN |
| Tip produs | BOILER CVB |
| CARACTERISTICI | |
| Alte caracteristici | 2 serpentine |
| Greutate | 114 kg |
| Înălțime | 1821 mm |
| Temperatura max/min a.c.m. | 90/50 °C |
| VOLUM | 5 m3/h |
| DATE HIDRAULICE | |
| Presiune de lucru maximă PN | 25 bar |
| DATE TEHNICE | |
| Racord retur | 1 ' |
| Tip serpentină | Fixa |
| Suprafața de încălzire | 1.5 m² |
| Diametru | 704 mm |




VITOCELL 100-B