Daikin Altherma 4 H ECH2O 12kW pentru incalzire, racire si apa calda menajera EPSX14P50A-EPSK12AW1


Pompele de caldura incorporeaza cele mai eficiente tehnologii de incalzire si racire a ambientului interior si producere a apei calde menajere, folosesc energie regenerabila si asigura confortul optim in spatiile de locuit indiferent de anotimp.
Conceptul hidro-split
Pompele de caldura tip-hidro-split din gama Altherma 4 H functioneaza in circuit inchis, astfel incat pierderile de agent frigorific sunt minimizate.
Avantajul injectiei de refrigerant
Unitatile Daikin Altherma 4 cu puteri cuprinse intre 6 si 14 kW sunt echipate cu un compresor scroll cu injectie de refrigerant care asigura functionarea la temperaturi exterioare de pana la -28°C.
Rezervor termic de apa calda menajera
Unitatea ECH2O este dotata cu un rezervor termic de apa calda menajera, care se poate fi conectat la panouri solare termice.
DESIGN ELEGANT, TEHNOLOGIE DE TOP
Design modern si compact - calitatile ergonomice si estetice ale acestei unitati o recomanda pentru instalare facila in spatii reduse, integrandu-se perfect in ambientul interior impreuna cu celelalte aparate casnice.
Putere consumata este redusa, ceea ce asigura o economie substantiala de energie.
Functionarea este silentioasa - un argument decisiv pentru oportunitatea instalarii acestor unitati inclusiv in zonele urbane.
Proiectat pentru o functionare silentioasa
Echipat cu o noua cutie de sunet si o tehnologie de izolare imbunatatite, pentru a asigura un mediu linistit. Cutia de sunet este montata pe placa inferioara si nu pe placa anti-vibratii, cu o izolare sporita.
Grila cu lamelele sale inovatoare a fost special proiectata pentru a minimiza puterea sonora la nivelul impresionant de 45 - 52 dBA, asigurand liniste neintrerupta:
- Design elegant contemporan bazat pe designul premiat Daikin Altherma 3.
- Grila cu lamele negre minimizeaza vizibilitatea ventilatorului (realizata din >50% plastic reciclat din deseuri industriale).
- Se integreaza perfect in mediul inconjurator prin reflectarea imprejurimilor pe capacul si panourile laterale.
Daikin Altherma 4 functioneaza silentios pana la 28 dBA (la 3 metri), astfel incat sa puteti avea liniste netulburata de sunetul unitatii de lucru.

NOUA INTERFATA: SIMPLA SI USOR DE FOLOSIT
Noul sistem de control inteligent Daikin este conceput pentru a imbunatati experienta utilizatorului si eficienta instalatorilor.
Noul ecran tactil intuitiv MMI de 5" pentru o experienta de utilizare mai buna!

Cu caracteristici avansate, precum ecranul tactil color de 5", punere in functiune simplificata si functii de depanare de la distanta, acest sistem asigura performante fiabile si gestionare usoara.
Adaptat pentru instalatori, acesta ofera acces securizat la setari si tehnologie rezistenta in viitor, ceea ce il face cea mai buna alegere pentru instalare si intretinere fara intreruperi.

DAIKIN EYE - "Ochiul Daikin" monitorizeaza starea de functionare a pompei, astfel:


Unitatea externa - Daikin Altherma 4 H

Functionare la temperaturi extreme - aceasta unitate extrage caldura din aerul exterior si la temperaturi de - 22°C
Compresor cu injectie de refrigerant - unitatea externa este dotata cu un compresor silentios, robust si eficient (caracterizat de un debit initial scazut si un raport constant de compresie), care permite unitatii sa functioneze garantat la temperaturi exterioare de pana la -22°C, fiind imbunatatita si capacitatea de incalzire comparativ cu modelele anterioare
Protectie anti-inghet - piesele hidraulice sunt protejate impotriva temperaturilor scazute
Cele mai inalte standarde de siguranta din industrie

Pompa de caldura Daikin Altherma 4 H este proiectata pentru a stabili noi standarde de siguranta in industrie, incorporand caracteristici avansate precum un separator de gaze de inalta eficienta si supape antiinghet montate in fabrica.
Aceste componente, dezvoltate special pentru Daikin, asigura o siguranta si o performanta de neegalat.

EFICIENTA ENERGETICA RIDICATA SI IMPACT REDUS ASUPRA MEDIULUI

Eficienta energetica in cazul incalzirii ambientului interior poate ajunge pana la clasa A+++.![]()
Daikin Altherma 4 H functioneaza cu refrigerant R-290.
R-290 este un agent frigorific din categoria A3 (in conformitate cu DIN EN 378).
R-290 este similar in natura cu agentul frigorific A3 R-600A (izobutan), care este, de asemenea, utilizat pe scara larga si care este utilizat in mod obisnuit de producatori.
Prin urmare, manipularea refrigerantilor A3 nu este nici noua, nici neobisnuita. Cu toate acestea, trebuie luate cateva masuri de precautie de baza in timpul depozitarii si transportului.
TELECOMANDA PERFORMANTA
Impreuna cu pompa de caldura Daikin Altherma 4 poate fi livrata si telecomanda cu fir Madoka (optional), al carei design simplu, elegant si compact a fost premiat la concursuri internationale de profil.
Aceasta telecomanda este prevazuta cu functii concentrate pe nevoile principale ale utilizatorului - oprire/pornire, moduri de operare, setarea temperaturii ambientale si a apei calde menajere, semnale de avertizare in cazul aparitiei erorilor in functionare.
Masurand numai 85 x 85 mm, aceasta telecomanda se poate achizitiona in 3 versiuni de culoare - alb, argintiu si negru - pentru a se integra perfect in orice tip de interior.

CONTROL INTELIGENT DE ORIUNDE TE AFLI

Aceasta iti va da posibilitatea sa monitorizezi permanent, de pe tableta sau smartphone, din orice locatie, parametrii de climatizare prin intermediul internetului (WiFi) sau al unei retele locale (WLAN): - vei putea programa temperatura pe intervale orare
- vei putea revizui oricand consumul de energie
Poti controla echipamentul inclusiv prin comanda vocala. Descarci gratuit aplicatia Daikin Onecta direct pe telefonul sau tableta ta.
| CARACTERISTICI GENERALE | |
| Producător | Daikin |
| Tip produs | Pompe de caldura |
| CARACTERISTICI | |
| Culoare | ALB |
| Greutate | 191 kg |
| Capacitate de răcire | 9.37 kW |
| Capacitate de încălzire | 11.99 kW |
| COP | 5.50 |
| Putere absorbita incalzire | 3.51 kW |
| Temperatură maximă agent termic | 75°C |
| Temperatura minima exterioara de functionare | -28°C |
| SCOP la 55°C | 4.04 |
| Clasă de eficiență încălzire a spațiului la 55°C | A+++ |
| SCOP la 35°C | 5.14 |
| Clasă de eficiență încălzire a spațiului la 35°C | A+++ |
| Putere absorbita racire | 3.64 kW |
| UNITATEA INTERNĂ | |
| Cod unitate internă | EPSX14P50A |
| Lungime unitate internă | 785 mm |
| Lățime unitate internă | 837 mm |
| Tip display | LCD |
| Înălțime unitate internă | 1906 mm |
| Greutate | 105 KG |
| UNITATEA EXTERNĂ | |
| Cod unitate externă | EPSK12AW1 |
| Agent frigorific | R290 |
| Lungime maximă țevi | 50 m |
| Diferența de nivel maximă | 10 m |
| Putere sonoră | 52 dB |
| Lungime unitate externă | 1330 mm |
| Lățime unitate externă | 604 mm |
| Înălțime unitate externă | 1123 mm |
| ALTE CARACTERISTICI | |
| Tip pompa | Aer - apa |
| Control Wi-Fi | Da |
| GARANȚIE | |
| Garanție | 60 luni |
| DATE TEHNICE | |
| Tensiune alimentare unitate interna | 230 V AC |
| Tensiune alimentare unitate externa | 400 V AC |







